2015. március 23., hétfő

A gyógyító kert

Újabb vendégcikkel jelentkezünk. Itt a tavasz, végre lehet kertészkedni. Szerencsére ez nemcsak azok kiváltsága lehet, akik rendelkeznek legalább egy zsebkendőnyi földterülettel, ma már több városban van lehetőség közösségi kertekben saját paradicsomot termelni, és a balkonkertészet is egyre népszerűbb.

A gyógyító kert – avagy „az orvos kezel, a természet gyógyít

írta: Lakos Adrienn

Egy barátom egyszer azt mondta, hogy nem a kertész alakítja a kertet, hanem épp ellenkezőleg: a kert formálja a kertészt. A kert, a növények, a természet úgy képes hatni ránk, hogy tudatosan talán észre sem vesszük.



Egy erdei séta, gazolás a kertben, csendes ücsörgés egy öreg tölgyfa alatt és máris nyugodtabbnak, örömtelibbnek és kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat. Nem csoda, hiszen közel 5 millió évig a természet volt az ember élettere, s csak a civilizáció térhódításával kezdtünk eltávolodni tőle. Pedig a természettel való ősi kapcsolat felidézése felbecsülhetetlen értékeket és lehetőséget rejt!

A kertek kezdettől fogva fontos részét képezték az emberi világnak és minden kultúrában  egy kicsit eltérő szereppel bírtak. Az azonban földrajzi fekvéstől és történelmi korszaktól fügetlenül igaz, hogy mindig valami pozitív kép kapcsolódott hozzájuk – és ez ma sincs másképp. Sőt!

Már az 1900-as évek elején felismerték, hogy azok a kórházi betegek, akiknek lehetősége van egy kerti sétát tenni, vagy akár csak kórtermük ablaka egy zöld udvarra vagy kertre néz, gyorsabban gyógyulnak. Ez a tapasztalat vizsgálatok és tudományos kutatások sorát indította el, és egy különleges módszer megszületéséhez vezetett, amit úgy hívnak kertterápia. A szakemberek számára ma már nem kérdés: a kert, a kertészkedés vagy egy lenyűgöző táj segíthet a betegségek leküzdésében, legyen az testi vagy lelki baj.

De képzeljük csak el, mit szólna egy beteg, ha az orvos napi két erdei sétát írna fel neki gyógyszerek helyett?! Pedig ez nem is olyan képtelenség! A keletiek már évszázadok óta tudják, amit mi most próbálunk újra felfedezni: a természet gyógyít. Japánban megszokott gyógymód az „erdő-fürdő” (shinrin yoku), amit éppúgy receptre ír fel az orvos a stresszes, levert pácienseknek, mint nálunk a nyugtatót.

A fák, a levegő, a zöld, a hangok mind testi-lelki harmóniát teremtenek. A kertészkedés pedig nem csak a testedzés egy remek formája, de a lélek is fejlődik általa. Amikor gazolunk, magunkban is rendet teszünk. Amikor ültetünk és növényeket ápolgatunk, akkor a gondoskodást és törődést gyakoroljuk. A kis palánták nevelgetése kitartásra és türelemre tanít. A termések szüretelése vagy a kifejlett virágokban való gyönyörködés pedig segít értékelni a világot és megbecsülni benne saját magunkat is.

Vegyük észre! A kert több, mint egy kis földdarab a házunkhoz csatolva. A kert maga az élet és benne mi magunk.

Adrienn Facebook oldalát itt találod.

Kép: Pinterest

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése